5 SMUTNÝCH ČÍSEL O PLASTOCH

istock-1073171494.jpg
  • Vo svetovom oceáne pláva 5,25 miliardy kusov plastu. Viac ako 2 500 ton plastového odpadu sa vznáša na hladine vody, v hĺbke sú ukryté približne 4 miliardy kusov plastových mikročastíc.

  • Rozloha Veľkej tichomorskej odpadkovej škvrny, ktorá špatí Atlantický oceán, je 1,6 milióna km2, čo je približne dvojnásobok rozlohy Turecka. Napriek jej názvu nejde o súvislý ostrov smetí: 94 % tvoria mikroplasty, pričom jej hustota sa pohybuje od 10 do 100 kg/km2.


  • Odhaduje sa, že až 100-tisíc morských živočíchov ročne zahynie kvôli plastom. Plast je fatálny aj pre približne milión vtákov ročne, ktoré sa doň zamotávajú a mýlia si ho s potravou.

  • Náklady na recykláciu 1 tony igelitových tašiek dosahujú až 4-tisíc amerických dolárov, pričom výsledný produkt má oveľa nižšiu komerčnú hodnotu. Na slovenský trh sa ročne dostane približne 14-tisíc ton plastových výrobkov okrem obalov. Tieto výrobky tvoria až 89 % recyklovaných plastov.


10883-11918---SWISS-RE-PR-resize-obrazkov-4.png
  • Na výrobu plastových fliaš sa ročne použije 17 miliónov barelov ropy. Na plasty celkovo míňame 8 % ropy, pričom predikcie na rok 2050 hovoria o 20 %. Každú minútu si kúpime milión fliaš, z ktorých zrecyklujeme pätinu. Iróniou osudu je, že 40 % balenej vody pochádza „z kohútika“.

Sme Generácia Re, generácia, ktorá verí, že cesta do budúcnosti nie je vydláždená igelitovými taškami. Ak k nám patríš aj ty, vyjadri svoju podporu na www.re-generacia.sk

 

Zdroj: http://oceancrusaders.org, ourworldindata.org, minzp.sk.

Redakcia Magio Plaz