Šetrite planétu - cestujte pohodlne a bez stresu

Ekológia, eliminácia produkcie emisií a udržateľný spôsob života s čo najmenším zásahom do životného prostredia sú čoraz frekventovanejšou témou nielen na odborných fórach.

Podporiť tento trend môžete aj vy výberom vhodného dopravného prostriedku. Zmena sa začína malými rozhodnutiami. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vám chce k správnej voľbe pomôcť aj masívnou modernizáciou vozidlového parku, ktorá sa začala vlani a v rámci ktorej sa v priebehu rokov 2018 - 2022 na slovenské koľajnice dostane 51 nových jednotiek a 119 novovyrobených a modernizovaných osobných vozňov.

Zdroj: ZSSK

Zdroj: ZSSK

Jedným z najekologickejších spôsobov dopravy je práve vlak. Cestujúci, ktorí ho v roku 2018 uprednostnili pred automobilom, ušetrili až 690-tisíc ton CO2. Toto množstvo dokáže za 365 dní absorbovať rozloha Národného parku Veľká Fatra. Pri dennom dochádzaní z Banskej Bystrice do Zvolena počas pracovného týždňa ušetríte až 19 kg CO2. Pri jednorazovej ceste z Bratislavy do Košíc je to takmer 40 kg oxidu uhličitého.Zdroj: ZSSK

Zdroj: ZSSK

Preferovanie železničnej dopravy má prínos nielen v úspore CO2, ale aj z pohľadu infraštruktúry. Vlakom sa totiž za rovnaký čas dokáže prepraviť oveľa viac osôb ako autom či autobusom. Na premiestenie 50-tisíc ľudí za hodinu v jednom smere by bola potrebná 175 metrov široká cesta pre osobné autá, 35 metrov široká cesta pre autobusy, ale iba zhruba 9 metrov široká železničná trať.

Zdroj: ZSSK

Zdroj: ZSSK

Vlak je z dôvodu nižšej spotreby energie i nižších emisií šetrnejší k prírode. V súčasnosti na Slovensku jazdia aj dieselmotorové jednotky, ktoré vďaka pridávaniu kvapalného aditíva AdBlue vstrekovaného do výfukových plynov vypúšťajú do vzduchu len neškodnú paru a dusík.

Železničná doprava má však i ďalšie nesporné výhody -> vyhýbanie sa dopravným zápcham a efektívne využitie času na oddych či prácu.

P.S.: Vedeli ste, že v roku 2018 prišlo do cieľa načas 90 % vlakov ZSSK? A akú štatistiku má vaše auto? 😊Redakcia Magio Plaz