Ako sa opáliť, ale nespáliť - Dermoporadňa Dr.Max

Využite možnosť odborného poradenstva s dermoporadkyňou z lekární Dr.Max aj na Magio pláži. Dr.Max je tu pre vás každý druhý piatok od 15:00 do 19:00, v blízkosti detského kútika! 

Lekárnik z Dr.Max radí: 6 tipov ako sa opáliť, ale nespáliť

Používanie vhodného opaľovacieho prípravku chráni kožu pred UVA aj UVB lúčmi a umožní aj dlhší pobyt na slnku bez spálenia. Pri výbere opaľovacieho prípravku je treba brať do úvahy najmä typ pokožky. Opaľovacie prípravky sú rôzne a niekedy je ťažké vybrať si ten pravý.

UV faktor/SPF faktor udáva, koľkokrát dlhšie možno vystaviť kožu UV žiareniu bez toho, aby sa spálila, oproti času slnenia bez použitia prípravku.

Filtre obsiahnuté v opaľovacích prípravkoch sú: chemické – absorbujú slnečné žiarenie, vstrebávajú sa do pokožky a fyzikálne – sú to minerálne látky, ktoré slnečné žiarenie odrážajú. Nevstrebávajú sa do pokožky a sú vhodné aj pre deti. Sú však ťažšie roztierateľné.

Vode odolné prípravky chránia pokožku aj počas kúpania. Po osušení však treba nanesenie zopakovať. Používajú sa najmä pri športe alebo zvýšenom potení.

UV index udáva intenzitu UV žiarenia v danom mieste a čase. U nás sa pohybuje v rozpätí 0 - 9 (v zime je blízky 0, v lete dosahuje až 9). Stúpa s nadmorskou výškou a najvyšší je na poludnie. Od hodnoty 5 je potrebné používať opaľovacie prípravky.

6 tipov, ako sa opáliť, ale nespáliť

1.       Je nutné vybrať správny SPF. U detí volíme vyššie faktory (aspoň SPF 30 a vyššie) bez ohľadu na typ pokožky. U dospelých volíme taký faktor, aby sa predišlo spáleniu pokožky podľa fototypu a podľa toho, aká je plánovaná intenzita slnenia.

2.       Natrieť sa treba ešte pred slnením. Najmä u chemických filtrov trvá zhruba 30 minút, kým v pokožke vytvoria ochranný film a začnú ju chrániť.

3.       Natierame celé telo. Pozor na priehlavky nôh, uši, pery, znamienka, jazvy. Ideálne je, ak sa celé telo natrie dva krát, aby sa predišlo tomu, že niektorá časť ostane nechránená. Prípravkami by sme nemali šetriť – u dospelého je na 1 natretie potrebných cca 30 ml prípravku.

4.       Počas dňa aplikáciu opakujeme. Najmä po kúpaní, utieraní uterákom, pri potení sa. Interval medzi aplikáciami by nemal presiahnuť 2 hodiny. Pozor však na to, že opakovaná aplikácia nepredĺži celkový čas strávený na slnku bez spálenia. Slúži na obnovu ochranného filmu po jeho narušení.

5.       Pobyt na slnku by nemal presiahnuť 4 hodiny za deň. Medzi 11. a 15. hodinou by sme sa mali pohybovať v tieni. Treba počítať aj s odrazenými lúčmi (od vody, piesku).

6.       Po opaľovaní treba pokožku hydratovať. Používajú sa hydratačné telové mlieka, spreje, peny, ktoré viažu vodu v pokožke.

 

LIFESTYLEAndrea Kohutova