Dermoporadňa Dr.Max

Lekárnik z Dr.Max radí: 10 tipov, ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

Vieme, tieto rady, alebo aspoň niektoré z nich ste už počuli. Veríme, že alergici si už dávajú pozor a majú to naštudované, ale je medzi nami ešte veľa adeptov, ktorých môže alergia na slnko prekvapiť po prvý krát a práve vďaka týmto tipom sa môžu ochrániť.

Obrazok 3 - Dr. Max.jpg

1.       Vyhýbajte sa priamemu slnku najmä medzi 11-tou a 15-tou hodinou.

2.       Chráňte sa oblečením z vhodných materiálov (napríklad bavlna), najlepšie s dlhým rukávom. Nezabúdajte na časti tela, ktoré sú obzvlášť citlivé na slnko, ako je vlasová pokožka, tvár či uši, preto si so sebou vezmite aj klobúk alebo tenkú čiapku a kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom.

3.       Na slnečnej ochrane rozhodne nešetrite. Na trhu sú k dispozícii špeciálne prípravky na pokožku so sklonom k slnečnej alergii. Odporúča sa vysoký ochranný faktor 50+. Uprednostnite kvalitné produkty, ktoré blokujú UVA aj UVB žiarenie, najlepšie s minerálnymi (fyzikálnymi) filtrami, ktoré sú menej agresívne pre citlivú pokožku. Vyhnite sa mastným olejom, ktoré nie sú vhodné na opaľovanie.

4.       Po kúpaní v mori a v bazénoch sa osprchujte, chlór a soľ zhoršujú prejavy alergie.

5.       Pokožke venujte zvýšenú starostlivosť aj po opaľovaní. Prípravky s označením "po opaľovaní" (after sun, apres) upokoja pokožku po slnení a zároveň ju vyživujú a zvláčňujú.

6.       Pri opaľovaní neležte na tráve, pred pobytom na slnku obmedzte používanie parfumov či príliš parfumovanej kozmetiky, dôkladne si preštudujte príbalovú informáciu liekov, ktoré užívate, či v nich nie je upozornenie na obmedzenie slnenia.

7.       Pred letnou sezónou pomaly pripravte pokožku na slnečné lúče v postupne sa zvyšujúcich dávkach. V špecializovaných centrách a ústavoch lekárskej kozmetiky je možné v závažných prípadoch podstúpiť tzv. fototerapiu, ktorou sa zvýši znášanlivosť pokožky voči slnečnému žiareniu.

8.       V prípade opakovaného výskytu slnečnej alergie sa odporúča kúpať v svetlom bavlnenom tričku s dlhým rukávom. Pri niektorých typoch alergie pomáha aspoň tri dni pred plánovanou dovolenkou a počas nej užívať lieky proti alergii.

9.       Názory odborníkov na užívanie betakaroténu sa líšia, prínos zatiaľ nebol potvrdený klinickými štúdiami.

10.   Opaľovanie v soláriu môže stav alergika zhoršiť.  

Využite možnosť odborného poradenstva s dermoporadkyňou z lekární Dr.Max aj na Magio pláži. Sme tu pre vás v piatok 1.9. od 15:00 do 19:00. Nájdete ju v blízkosti detského kútika! Ak ju náhodou nestihnete, radi vás privítame aj v ktorejkoľvek našej lekárni.

LIFESTYLEAndrea Kohutova